Otroci si želijo manj klasičnega in več STEAM-učenja!

V sodobnih vrtcih, šolah in domovih je danes otrokom na voljo STEAM-način izobraževanja in raziskovanja. Ga poznate?

Strokovnjaki ugotavljajo, da so klasični pristopi k učenju večinoma zastareli ter bolj namenjeni starejšim učencem, dijakoma ali študentom. Predšolski in šolski otroci pa potrebujejo drugačen pristop – takšnega, ki z naprednimi didaktičnimi materiali spodbuja njihovo radovednost, inovativnost in igrivost ter jim skozi lastno raziskovanje, izkušnje in odkrivanje ponuja celostno znanje.

Kaj pravzaprav je STEAM-učenje?

STEAM-učenje je sodoben izobraževalni pristop, ki združuje pet ključnih področij:

  • Science (znanost),
  • Technology (tehnologija),
  • Engineering (inženirstvo),
  • Arts (umetnost),
  • Mathematics (matematika).

Gre za napreden način poučevanja oziroma učenja, ki spodbuja ustvarjalno in kritično mišljenje, reševanje problemov ter medpredmetno povezovanje znanja, ki ustvarja znanje za življenje, ne pa takšnega, ki gre pri enem ušesu noter in pri drugem pa ven. 😉 Namesto da se posamezni predmeti obravnavajo ločeno, STEAM-pristop združuje te veščine v različne projekte, aktivno raziskovanje ter izzive iz resničnega sveta.

Zakaj je STEAM-pristop za otroke tako pomemben?

STEAM-pristop predvsem spodbuja otrokovo kreativnost in inovativnost – dve področji, ki ne poznata meja, če sta le podprti s pravim pedagoškim pristopom, toplim odnosom in otroku prijaznim okoljem.

Vsako izmed petih področij – znanost, tehnologija, inženirstvo, umetnost in matematika – na svoj način razvija različne otrokove spretnosti. Pri tem ima umetnost posebno vlogo, saj spodbuja domišljijo, ustvarjalnost in iskanje novih idej. Ostala področja pa se pri tem kot barvite kocke povezujejo v privlačne in zanimive vsebine, projekte in izzive, ki širijo otrokovo znanje ter razgledanost.

💡Pomembno je poudariti, da je STEAM-učenje primerno za čisto vse otroke – tudi za tiste, ki na prvi pogled niso »tehnični« tipi. Pogosto starši ob besedi »inženirstvo« pomislijo na robotiko, računalništv ali stroje, a v resnici gre za ustvarjanje, raziskovanje, sodelovanje in reševanje izzivov – vse to pa so veščine, ki jih lahko razvija vsak otrok, ne glede na interese ali naravne talente.

Kako inovativni seti znamke 4M spodbujajo STEAM-veščine?

Med vodilnimi inovativnimi seti, ki spodbujajo STEAM-učenje in veščine, izstopajo seti blagovne znamke 4M. Gre za izvrstne igrače – pravzaprav odlične didaktične pripomočke, ki hkrati vsebujejo eksperimente, raziskovanje in ustvarjanje. Tako otrokom preko reševanja različnih problemov ter kritičnega mišljenja ponujajo možnost, da svoje sposobnosti, talente in zanimanja razvijajo za ustvarjalen, zanimiv in hkrati poučen način. Otroci – pa naj gre za vrtčevske ali šolske – si pri spoznavanju sveta oziroma učenju želijo aktivne vključenosti ter raziskovanja, čudenja ter učnih pripomočkov, ki so privlačni, barviti in sodobni. Takšnih, ki so pravzaprav igrače z dodano vrednostjo!

 

Otroci se namreč želijo naučiti, kako analizirati situacije, postavljati vprašanja, kako ustvarjati konkretne projekte in razvijati rešitve za resnične probleme – seti 4M pa so tisti, ki jim na priročen in inovativen način to lahko ponudijo. Pasivno učenje je pač pasé! 😊

Konkretni primeri STEAM-učenja v praksi

🔧 Logično razmišljanje in tehnični izzivi 

Otroci lahko krepijo logično razmišljanje pri programiranju, gradnji različnih stvari iz kock ter drugih materialov ali pri reševanju tehničnih izzivov … Pri tem ga lahko odlčno podprejo seti za izdelavo solarnega robota, rakovice na hibridni pogon ali robota, ki piha milne mehurčke.

🧪 Eksperimentiranje in iskanje rešitev

Znanost s kristaliČarovniški set in Laboratorij za mehurčke ponujajo idealno izhodišče za poskuse. Otrok sam odkriva, kaj deluje in kaj ne, ter se uči izboljševanja idej. Dodatna vrednost so t. i. "izzivi z omejitvami" – recimo, kako zgraditi stolp iz petih listov papirja ali kako bi bilo živeti brez elektrike?

🎨 Ustvarjalnost in domišljija

STEAM-področje umetnosti spodbuja domišljijo. Vetrni zvonoviSvetlobna veriga s planetiMagnetki živali ali Moja usnjena torbica razvijajo ročne spretnosti in kreativno razmišljanje. Učenje se dogaja skozi ustvarjanje, ne predavanja. Sicer pa področje kreativnosti vedno znova podprejo likovno ustvarjanje v najširšem smislu, pisanje, gledališke aktivnosti ter svobodno učenje, ki otrokom dopušča eksperimentiranje.

🤝 Sodelovanje in timsko delo

Pomemben del življenja – pa naj bo to v šoli, doma ali druge – je tudi sodelovanje. STEAM-učenje je zato lahko zasnovano individualno ali kot projektno delo v skupinah. Krepitev sodelovanja lahko podpirajo različni projekti, ki vključujejo delo v parih ali skupini, kjer vsak prispeva svojo idejo ter pri tem aktivno sodeluje (na primer pri kuhanju, ustvarjanju hiške iz kartona …). Sodelovanje na primer krepita tudi seta Električni labirint in Set za čaranje.

🔭 Raziskovanje sveta okoli sebe

Raziskovalnega duha je mogoče spodbuditi na različne načine, predvsem pa z eksperimentiranjem in odkrivanje zakonitosti z različnih področij. Opazovanje narave, eksperimenti, mali domači projekti na razne teme ter vprašanja tipa »Kaj misliš, zakaj se to zgodi?«, so pri tem lahko odlični vodniki. Seti, ki še posebej podpirajo raziskovanje, pa so: Zvezdni nebo, Vremenska postaja, ali priljubljeni Seti za izkopavanje. Seveda pa jih je v bogati 4M zbirki mnogo, mnogo več!

STEAM-učenje povezuje z resničnim svetom in pripravlja na poklice prihodnosti

S STEAM-učenjem otroci pridobijo priložnost za učenje preko raziskovanja, eksperimentiranja in ustvarjanja, kar je bistveno bolj učinkovito kot pogosto dolgočasno teoretično učenje. Otroci v času, prepolnem tehnologije ter oddaljenih in abstraktnih pojmov, še toliko bolj potrebujejo aktivnosti, ki so povezane z resničnim svetom doma, v vrtcu, šoli, zunaj ali drugje. 

STEAM-učenje tako otrokom omogoča, da postanejo radovedni, ustvarjalni in prilagodljivi misleci, pripravljeni na izzive ter poklice prihodnosti, ki bodo pogosto združevali prav znanost, tehnologijo, inženirstvo, umetnost in matematiko.

Zatorej podprite svojega otroka na poti k celostnemu in inovativnemu učenju in k temu spodbudite tudi njegove učitelje, vzgojitelje in mentorje. Naj kratica STEAM tako pomeni tudi Sodobno, Timsko, Enkratno, Aktivno in Motivacijsko! Vse to otroci še kako potrebujejo!

In prav zato postajajo didaktični pristopi, ki spodbujajo raziskovanje, ustvarjalnost in povezovanje znanja, nepogrešljiv del sodobnega učenja – tako doma kot v šolah in vrtcih.

Najnovejše objave

Kategorije igrač